آشنایی با دانش آیورودا

قبل از ازدواج مزاج همسرتان را بشناسید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قبل از ازدواج مزاج همسرتان را بشناسید

قبل از ازدواج مزاج همسرتان را بشناسید
اگر قصد ازدواج دارید ، شناسايي مزاج همسر آينده تان را هم در ليست انتخاب خود قرار دهيد

وقتی قرار است فردی را به عنوان همسرتان انتخاب کنید ، توجه به مزاج او اهمیت بسياري دارد. از دیدگاه بسیاری از درمانگران طبیعی ، اگرچه میزان تفاهم و همفکری زن و مرد و هم‌سنگ بودن آنها برای داشتن زندگی شاد و موفق ضروری است اما توجه به نوع مزاج دو طرف و تفاوت‌های طبعی میان آنها نیز از اهميت شاياني برخوردار است و می‌تواند روند زندگی را براي آنها جذاب‌تر و شادتر و نیازهای جسمی و روحی زوجین را در زندگی برطرف سازد.

ابتدا مزاج خودتان را بشناسید
گرم مزاجی و سردمزاجی درجه‌ها و رتبه‌های مختلفی دارد. برخی از گرم‌مزاجان در اوج گرم‌مزاجی قرار دارند و در برخی گرم‌مزاجی به سمت اعتدال میل می‌کند و این مسئله در مورد سردمزاجان نیز صادق است. افراد گرم مزاج معمولا حرارت بدن‌شان بالاست، پُرحرف هستند، پرمو و عضلانی هستند، با خوردن خوراکی‌ها و غذاهایی که طبع گرم دارند دچار برون‌ریزی‌های پوستی مي شوند،خواب این افراد سبک است، از گرما بیزارند و غالب آنها استعداد چاقی ندارند و پس از ازدواج موفقیت بیشتری در زندگی زناشویی دارند. اما در مقابل افراد سرد مزاج موهای نازک و کم ‌پُشت دارند، حرکات‌شان آرام و کُند است، کم حرف می‌زنند، خوابی سنگین دارند و با خوردن خوراکی‌های سرد دچار آبریزش دهان و پرآبی دهان می‌شوند. استعداد چاقی در این گروه بسیار زیاد است تا حدی که این گروه معتقدند با نوشیدن آب نیز چاق می‌شوند. افراد سردمزاج معمولا در زندگی زناشویی‌ خود نیز سردند و به طور کلی حرارت درونی بدن‌شان کم است و این مسئله ممکن است به مرور زمان روند زندگی آنها را با اختلال و مشکلاتی در زمينه روابط زناشویی روبررو کند.

گرم‌مزاج‌ها مدیرترند
یکی دیگر از نکاتی که در مکاتب شیوه‌های طبیعی درمانی، درباره گرمی و سردی مزاج به آن پرداخته شده تفاوت‌های شخصیتی افراد سردمزاج و گرم‌مزاج است. براساس این دیدگاه افراد گرم‌مزاج در مقایسه با مردان و زنان سردمزاج پرجنب ‌وجوش هستند و توان مدیریتی در آنها نيز بیشتر است. اگر بخواهیم از میان دو فرد گرم‌مزاج و سردمزاج یکی را به‌عنوان مدیر انتخاب کنیم قطعا فرد گرم‌مزاج مدیر بهتری خواهد بود و توانایی بیشتری از خود نشان خواهد داد.

به طور کلی افراد گرم‌مزاج معمولا مدیرترند و افراد سردمزاج در مواجهه با این گروه حالت پیرو دارند. معمولا مردان در گروه گرم‌مزاج‌ها و زنان در گروه سردمزاج‌ها قرار می‌گیرند و خلق‌وخوهای اخلاقی مربوط به خود را دارند.

همسر خود را از میان کدام مزاج‌ انتخاب کنید؟
البته برای انتخاب همسر مهم‌ترین شرط داشتن تفاهم، عشق و صمیمت و تناسب‌های فرهنگی و دینی است اما در کنار این مسائل بررسی نوع مزاج و طبع افراد هم از جمله نكات مهم محسوب می‌شود. خوشبختی علاوه بر تفاهم و تعامل زن و مرد، با هماهنگی و همسویی مزاج و طبع زن و مرد نيزارتباط مستقیم دارد. به این معنی که بهتر است فرد گرم ‌مزاج با گرم ‌مزاج و فرد سرد مزاج با سرد مزاج ازدواج کند. البته واضح است که میزان گرم‌ مزاجی و سردمزاجی در آنها درجات مختلفی دارد و این مسئله می‌تواند به ایجاد تفاهم و درک بیشتر آنها کمک کند. چرا که وقتی مرد و زنی با دو طبع مخالف در کنار هم قرار می‌گیرند تفاوت‌های مزاجی‌شان ممکن است آنها را نسبت به هم حساس و کم‌تحمل كرده و موجب بروز سوء تفاهم هاي بسياري نيز بين آنها گردد.

 رابطه مزاج با مشکلات و اختلال زناشویی
 افرادی که مزاج گرم دارند توانایی جسمی بالاتری دارند و زندگی زناشویی مناسبی را در کنار همسرشان تجربه می‌کنند، در حالی که افراد سردمزاج توانایی جسمی کمتری دارند. تصور کنید که فردی سردمزاج و گرم‌مزاج در کنار هم زندگی کنند. در این شرایط تفاهم آنها در زندگی زناشویی و مشترک در مقایسه با زوج‌هایی که مزاج و طبع یکسان یا نزدیک به هم دارند، کمتر است.

زن و شوهری که طبع‌های متفاوت دارند هر یک زندگی زناشویی را به گونه‌ای ديگر و متفاوت تجربه می‌کنند در حالی که زن و شوهری که طبع نزدیک به هم دارند- مثلا هر دو سردمزاج هستند- با یک رویکرد زندگی زناشویی خود را تجربه می‌کنند و این هماهنگی تجربه خوب و به یادماندنی‌ای برای آنها به همراه دارد. نظرات و انتخابهاي نزديكتري بهم دارند.

این غذا را برای همسر سرد مزاج سرو کنید
زندگی در جوامع مدرن امروزی، رژیم‌های غلط غذایی، مصرف انواع فست ‌فودها و غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس تهیه شده از گوشت گاو، مصرف ترشی‌جات و... که غالب آنها طبعی سرد دارد، موجب شده مزاج بخشی از مردم به سردی بگراید. همین مسئله موجب شده تا طبع سرد ، توان جسمی و میل زناشویی را در زوج‌ها کاهش دهد و این مسئله روند زندگی مشترک را تحت‌تاثیر خود قرار دهد. اگر شما هم همسر سردمزاج دارید بهتر است رژیم غذایی او را تغییر دهید. البته این کار را با مشاوره متخصص طب سنتی انجام دهید، اما می‌توانید از این پس غذاهایی با طبع گرم برای او تهیه کنید. مثلا از ادویه‌های گرم مانند زنجبیل و خولنجان برای طعم دادن به غذاهای‌تان استفاده کنید. غذاهای اصلی را با گوشت گوسفند و شتر تهیه کنید. مصرف گوشت گوساله و لبنیات و ترشیجات را به حداقل برسانید. به جای قند در قندان همسرتان زنجبیل حب شده بریزید و سعی کنید به جای چای معمولی از دمنوش‌ها و عرقیات گیاهی با طبع گرم مانند عرق آویشن یا دمنوش آویشن، عرق اترج یا عرق بابونه استفاده کنید.

هماهنگی مزاج در ازدواج چقدر مهم است؟
تصور کنید فردی گرم‌مزاج را به‌عنوان همسر انتخاب کرده‌اید در حالی که مزاج شما سرد است. در این شرایط شما فردی را به عنوان همسر زندگی‌تان انتخاب کرده اید که بسیار فعال و پر جنب ‌وجوش است در حالی که شما شخصیتی آرام، کم‌تحرک و غالبا در حال سکون دارید. فرض کنید قرار باشد روزی به همراه هم برای شرکت در مراسمی آماده شوید. همسرتان که فردی گرم‌مزاج است خیلی پرانرژی و فعال و خیلی سریع برای مراسم آماده می‌شود و با هیجان و شور منتظر رسیدن لحظه مراسم است، اما شما که سردمزاج هستید با آرامش زیاد و کُندی برای آماده شدن اقدام می‌کنید. همین مسئله در دیگر مراتب زندگی نیز نمود دارد و می‌تواند به مرور کسالت و اختلال‌‌ ها و اختلاف هايي را در زندگی زناشویی به همراه داشته باشد

منبع

 

{jcomments on}

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
متن نمایش داده شده در تصویر زیر را تایپ کنید
شما اینجا هستید: خانه آیورودا دانش آیورودا قبل از ازدواج مزاج همسرتان را بشناسید