آشنایی با دانش آیورودا

سلامتی پوست با شناخت دوشای بدن - قسمت چهارم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سلامتی پوست با شناخت دوشای بدن - قسمت چهارم

سلامتی پوست با شناخت دوشای بدن - قسمت چهارم

استراحت و خواب کافی


یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر سلامتی پوست ، داشتن استراحت و برخوردار بودن از خواب کافی در طول شبانه روز است.
متاسفانه این روزها بسیار عادت شده که برخی خیلی دیر به رختخواب رفته و می خوابند و یا اینکه سحرگاهان به بستر می روند تا بخوابند. شاید بتوان گفت اهمیت خواب و ساعات خواب برای این افراد در اولویت قرار ندارد و یا شاید از اهمیت و تاثیر قدرتمند کیفیت خواب شبانه بر سلامتی خود آگاه نیستند. برنامه ریزی شبانه روزی آنها به گونه ای تنظیم شده که کیفیت و ساعت خوابیدن در پایین ترین سطح قرار گرفته است.


برخی هم تصور می کنند فقط خوابیدن مهم است نه کیفیت خوابیدن !


خوب است بدانید در طول شبانه روز ، چرخه دوشاها در طبیعت و محیط پیرامون ما مدام در چرخش است و به نوبت هر یک از دوشاها در بالاترین و دیگری در پایین ترین سطح قرار می گیرند و هر زمان از شبانه روز بر اساس آنکه کدام دوشا در بالاترین سطح قرار دارد، همان دوشا نیز در بدن ما در بالاترین سطح قرار می گیرد و تاثیرات عمیق و قدرتمندی بر ذهن و بدن ما می گذارد


هر روز موقع غروب ، دوشای کافا در طبیعت افزایش می یابد و این زمانی است که طبیعت برای قرار گرفتن در یک وضعیت آرام و مهیا شدن برای استراحت در طول شب، آماده می شود. تمامی گیاهان و حیوانات نیز از این روند پیروی می کنند و در این زمان برای خواب شبانه آماده می شوند. در این زمان دوشای کافا نیز در بدن ما افزایش می یابد و در پی آن ، بدن و ذهن ما نیز کُند می شود تا برای استراحت و خواب شبانه آماده شود. این روند تا اوائل شب ادامه دارد و برای داشتن یک خواب خوب و با کیفیت عالی و بهره مند شدن از فواید و تاثیرات آن لازم است تا در آخرین ساعاتی که دوشای کافا هنوز در طبیعت غالب می باشد، به بستر خواب رفته باشیم و بخوابیم. این زمان حدود ساعت 10 تا 11 شب می باشد.

 


پس از این ساعت، دوشای پیتا در طبیعت افزایش می یابد و در نتیجه موجب افزایش دوشای پیتا در بدن ما نیز می شود و نتیجه آن انجام عمل متابولیسم در بدن است. در این زمان بدن فرصت می یابد تا عمل متابولیسم را که در طول روز نتوانسته بخوبی انجام دهد، اکنون انجام داده و سموم تجمع یافته در بدن را نیز تخلیه نماید. این عمل تا حدود ساعت 2 نیمه شب ادامه دارد و پس از آن دوشای واتا در طبیعت افزایش می یابد و موجب افزایش دوشای واتا در بدن نیز می گردد. در این مرحله فرد در خواب عمیقی قرار خواهد داشت که موجب استراحت عمیق ذهن و بدن می شود. این روند تا حدود ساعت 6 صبح ادامه خواهد داشت

 


با توجه به توضیحات بالا در نظر بگیرید افرادی که عادت دارند شب ها نخوابند یا اینکه بسیار دیر بخوابند چه خواهد شد؟ این عمل نامنظم و نامتعادل با روند طبیعت ، موجب بروز چه اختلالهایی در بدن و ذهن فرد خواهد شد؟


به طور مثال فردی را در نظر بگیرید که عادت دارد شب ها حدود ساعت 2 به بستر رفته و بخوابد. مسلما خوابیدن در ساعت 2 ، خوابیدن در زمانی است که دوشای پیتا در بدن افزایش می یابد تا عمل متابولیسم را انجام دهد (همانطور که قبلا گفته شد) . بیدار بودن در این ساعت، باعث می شود که فرد احساس گرسنگی و میل به خوردن و نوشیدن داشته باشد که این عمل برخلاف هدف متابولیسم فعال شده در این زمان است و موجب اختلال در عملکرد آن خواهد شد. همچنین تازه خوابیدن در این ساعت موجب کاهش دوشای پیتا و بروز اختلال در بدن میگردد. (در این مورد در بخش های آینده کاملا توضیح داده شده)

 


بنابراین بیدار بودن در طول شب یا دیرتر خوابیدن در شب ها موجب می شود تا طبیعت درون بدن خود را ناهماهنگ با طبیعت محیط کرده و این عمل باعث نامتعادل شدن دوشاها در بدن می گردد و در نتیجه آن اختلال های حاصل از این ناهماهنگی و نامتعادل شدن در ما بروز خواهد کرد. از جمله بیدار بودن در طول شب ها یا دیر خوابیدن موجب اختلال های پوستی می گردد در حالیکه هماهنگ شدن با چرخه دوشاها در طول شبانه روز و پیروی کردن از این چرخه، موجب رفع اختلالهای موجود در بدن شده و پوستی سالم و شفاف خواهیم داشت.


فعالیت زیاد در طول روز بدون در نظر گرفتن زمانی برای استراحت ذهن و بدن ، و همچنین کم خوابی یا بدخوابی در طول شب ، موجب افزایش زیاد و نامتعادل شدن دوشای واتا در بدن فرد می گردد و عوارض و اختلالهای ذهنی و بدنی به ویژه اختلال و پیری و خشکی پوست را به همراه خواهد داشت.


در آیورودا توصیه می شود برای داشتن پوستی سالم و شفاف همواره باید به این نکته توجه کرد . در بین فعالیتهای روزانه ، زمانی را برای استراحت تعیین کرد. شب ها قبل از خواب یک دمنوش گرم و آرامبخش نوشید و قبل از ساعت 11 شب به رختخواب رفت و خوابید و البته صبح ها نیز زود از خواب برخاست


مطالب مفید پیشنهادی:


لطفا پرسش ها و نظرات خود را از طریق کادر زیر ارسال کنید

ارسال نظر

{jcomments on}

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
شما اینجا هستید: خانه آیورودا دانش آیورودا سلامتی پوست با شناخت دوشای بدن - قسمت چهارم