آشنایی با دانش آیورودا

آشنایی با دانش آیورودا

خون ساز ها را بشناسید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 خون ساز ها را بشناسید   - Anemia

خون ساز ها را بشناسید

Anemia

 

کم خونی بیماری است که اکثر بانوان ایرانی دچارش می شوند و علت اصلی آن در آیورودا ، رژیم غذایی نامناسب و سوء تغذیه عنوان می شود که موجب تولید و تجمع آما (Ama) در معده می شود و حاصل آن بروز کم خونی در فرد است. یکی از راه های درمان این بیماری مصرف خوراکی های خون ساز است که البته رعایت رژیم غذایی مناسب و توصیه شده در آیورودا بر اساس نوع دوشای بدن فرد نیز ضروری است

سبزیجات برگ دار، چغندر، گوجه فرنگی، زرده تخم مرغ، حبوبات، عدس، لوبیا، گلابی، طالبی، لیموشیرین، هویج، کدوتنبل، کلم از نوع پیچی، پرتقال، سیب زمینی، گل کلم، گوشت سفید (ماهی و مرغ) و قرمز از جمله مواد غذایی مفیدی هستند که افراد کم خون باید سراغ شان بروند.

تنفس در هوای لطیف و پاک نیز موجب تولید خون لطیف تری در بدن می شود و تنفس در هوای آلوده موجب آلودگی خون و کم خونی می شود. افرادی که دوشای غالب در بدن آنها دوشای پیتا می باشد نسبت به هوای آلوده بسیار حساس تر از سایرین با دوشای غالب واتا و کافا می باشند

 در این مقاله فهرستی از این خوراکی ها را به شما معرفی می کنیم.

سبزیجات برگ دار، چغندر، گوجه فرنگی، زرده تخم مرغ، حبوبات، عدس، لوبیا، گلابی، طالبی، لیموشیرین، هویج، کدوتنبل، کلم از نوع پیچی، پرتقال، سیب زمینی، گل کلم، گوشت سفید (ماهی و مرغ) و قرمز از جمله مواد غذایی مفیدی هستند که افراد کم خون باید سراغ شان بروند.

 علاوه بر این برای کم خون ها، آب گوشت با نخود هم تجویز می شود که از مصرف خود گوشت بسیار مفیدتر است.

 البته اگر دچار چنین مشکلی هستید، خشکباری مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زردآلو، توت خشک، انجیر خشک و کشمش را نیز نباید فراموش کنید.

از غذاهای خونساز دیگر، می‌توان، "عسل" و کنجد را نام برد، بهتر است افراد کم خون شب ها قبل از خواب ، یک تا دو قاشق غذاخوری کنجد را به خوبی بجوند و بخورند.

سوپ تهیه شده از گوشت بلدرچین نیز جهت کم خونی مفید است. همچنین برای افرادی که سنگ کلیه دارند نیز توصیه می شود

خوردن هفت عدد انجیر خشک همراه صبحانه و ۹-۱۲ عدد آلو بخارا همراه وعده ناهار است

خوردن ارده، شیره انگور در یکی از وعده‌های غذایی خاصیت خون‌سازی بالایی دارد.

در آیورودا نیز توصیه شده 2 قاشق غذاخوری کنجد را در آب گرم به مدت 2 ساعت خیسانده و سپس دانه های کنجد را همراه با یک فنجان شیر و یک قاشق عسل در مخلوط کن ریخته و به خوبی مخلوط کرده و روزانه بنوشید

همچنین مصرف یک قاشق از مخلوط زردچوبه و عسل نیز مفید است

 از سوی دیگر، مصرف برخی مواد غذایی می تواند مشکل شما را تشدید کند. خوراکی هایی که حاوی مواد افزودنی هستند مثل سوسیس، کالباس، پیتزا، چیپس، پفک، نوشابه، چای همراه غذا، شکلات و نانی که با جوش شیرین پخته شده باشد، از جمله موادی است که کم خون ها نباید سراغ شان بروند.

همچنین مصرف غذاهای سرخ شده و تُند نیز ممنوع است

البته باید بدانید که برخلاف تصور عموم، جگر خونساز نیست چون غذای غلیظی است و دستگاه گوارش افراد کم خون، نمی تواند خون را از جگر استخراج کند.


 مطالب مفید پیشنهادی:


 لطفا پرسش ها و نظرات و تجربیات خود را در کادر زیر وارد کنید

 درج نظر و پرسش

{jcomments on}

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
شما اینجا هستید: خانه آیورودا دانش آیورودا خون ساز ها را بشناسید