آشنایی با دانش یوگا

نادی ها و چاکراها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نادی ها و چاکراها

نادی ها و چاکراها:
کلمه نادی در زبان سانسکریت به معنای کانال میان تهی می باشد. این نادی ها هم در بدن زمخت و هو در بدن لطیف وجود دارند. کانالها در بدن زمخت همان رگهای خونی هستند که وظیفه انتقال مواد غذایی را دارند اما در بدن لطیف این کانالها غیر قابل اندازه گیری هستند زیرا از جنسی هستند که برای چشمان عمولی قابل مشاهده نمی باشند. این نادیها وظیفه انتقال انرزیهای مربوط به عالم هستی را در فرد به عهده دارند.
نادیها بر حسب وظایفشان اسامی مختلفی دارند. (نادیکا ) نادیهای کوچک هستند و (نادی چاکرا) مراکز عصبی در هر سه بدن زمخت ، بدن لطیف و بدن سببی میباشند. در بدن لطیف نیز شبکه های عصبی و رشته های عصبی وجود دارند ولی با رشته ها و شبکه های عصبی بدن زمخت کاملا متفاوت هستند. تمامی اعصاب و شبکه های عصبی در بدن فیزیکی در انتها با یک شبکه عصبی لطیف در ارتباط هستند. در نتیجه ارتعاشات موثر بر مراکز فیزیکی بر روی مراکز لطیف نیز تاثیر میگذارد. تکرار مانترا (ذکر) بر روی مراکز عصبی فیزیکی و در نتیجه بر روی مراکز روحی لطیف (چاکرا) اثر میگذارد.
نادیها نیاز به پاکسازی دارند تا انرزی در داخل آنها به خوبی جریان داشته باشد. معمولا این کانالها در افراد معمولی بسته و گرفته می باشند و انرزی به خوبی در آنها جریان ندارد.
در (شیواسامهیتا) گفته شده که تعداد نادیها سیصد و پنجاه هزار هستند که چهارده تای آنها مهم هستند و از میان این چهارده تا ، ده تای آنها مهمتر و در راس می باشند که وظیفه آنها نگهداری پرانا میباشد و از میان این ده نادی، سه نادی به نامهای : سوشومنا ، آیدا و پینگالا مهمتر و حیاتی تر از بقیه هستند.

 

{jcomments on}

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار سایت دانش آیورودا مطلع شوید .

تماس با ما

اطلاعات تماس سایت دانش آیورودا

  • شماره تماس : 09136018307
  • لینک اینستاگرام دانش آیورودا:https://www.instagram.com/Ayurveda_ir

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...
شما اینجا هستید: خانه یوگا دانش یوگا نادی ها و چاکراها