دانش آیورودا (علم زندگی)

توجه:

کاربر گرامی در صورتی که با کلیک بر روی "عنوان مطالب" ، صفحه ی "عضویت و ورود به سایت" به شما نمایش داده می شود به معنای آن است که برای مشاهده این مطالب در ابتدا لازم است در سایت عضو شده و یا در صورتی که قبلا در سایت عضو شده اید در ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود به سایت وارد شوید تا بتوانید مطالب این بخش را مشاهده فرمایید
برای عضویت و یا ورود به سایت ، بر روی (ورود / عضویت) کلیک کنید


 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فهرست مطلب

یوگانیدرا روش نیرومند وانهادگی

یوگانیدرا روش نیرومند وانهادگی
Yoga Nidra

 

" یوگانیدرا " روش نیرومندی ست در آموزش وانهادگی هوشیارانه.


" یوگانیدرا " روشی منظم و سیستماتیک است که کل اعمال فیزیکی روانی و هیجانی را وانهاده می کند.


" یوگانیدرا " از دو واژه ی سانسکریت "یوگا" به معنی اتحاد و یا تمرکز آگاهی و "نیدرا" به معنی خواب گرفته شده است. در " یوگانیدرا " ممکن است که تمرین کننده به خواب برود اما آگاهی او در سطوح عمیق ذهن در حال عمل است. و شاید برای همین است که " یوگانیدرا " را خواب روانی و یا وانهادگی عمیق و یا آگاهی درونی می دانند و فرد در آستانه ی بین خواب و بیداری قرار می گیرد.


حالت وانهادگی در " یوگانیدرا " به مرحله ای می رسد که ذهن از تجارب حسی فاصله گرفته و در نتیجه نیرومند می شود و این حالت انسان را به خلاقیت نزدیک می کند. در این روش آگاهی در مرز خواب و بیداری قرار می گیرد که به این حالت خواب یوگی و یا در روانشناسی خواب مغناطیسی نیز می گویند. در این روش ذهن تنها دریافت کننده است و برای همین می توان از آن برای تغییرعادات و از بین بردن تنش ها و اضطراب ها استفاده کرد.

به تعبیر دیگر " یوگانیدرا " همان خواب است اما خوابی که با آگاهی همراه است. با تمرین مستمر " یوگانیدرا " ذهن در سطح بالای توانایی ها تا سطح ذهن ناخودآگاه که منبع تمام استعدادهاست به توانایی های خود پی می برد و در شناخت و پرورش استعدادهای خود به نتایج تازه ای می رسد.
گفته می شود که از طریق این روش می توان به درک مستقیم و کشف مجهولات که در حالت خواب اتفاق می افتد نیز دست یافت.
یوگا می گوید که آگاهی خالص و یا آگاهی مطلق که غیر قابل تجزیه است, در لایه ی زیرین ذهن بی قرار که از امور گوناگون ترکیب شده و پدیده ای غیرواقعی را بوجود آورده پنهان است.


درک حقیقت طبیعت هستی و یا آگاهی مطلق با ذهن پریشان میسر نمی شود و " یوگانیدرا " زمانی ست که ذهن از پریشانی و سرگردانی رها شده و رسیدن به لایه های درونی ذهن آسان تر می شود.

" یوگانیدرا " روشی ست که بوسیله ی بسیاری از پیشگامان تعلیم و تربیت به منظور بهبود و کمک به یادآوری هوشیارانه و افزایش ظرفیت یادگیری و عملکرد حافظه مورد استفاده قرار می گیرد و به دو عامل تکیه دارد: اول قدرت مغز در جذب اطلاعات و دوم قدرت یادآوری آن.
" یوگانیدرا " بر روی این عوامل با برقرار کردن دریافت ها در سطح ذهن نیمه آگاه عمل کرده و همزمان واقف به عملکرد خود نیز هست. و به ظرفیت ذهن برای جذب مثبت اطلاعات بوسیله ی القا در حالت وانهادگی بستگی دارد.
بنابراین " یوگانیدرا " موثرترین روش برکنار کردن تراکم تجربه های روانی ودستیابی به درک مستقیم که ماورای موانع درک حسی قرار گرفته است می باشد.


در خلال " یوگانیدرا " اندام ها و سیستم های بدن استراحت روحی عمیق و کافی را بدست آورده و مکانیزم بازسازی انرژی نیروهای ذاتی بدن دوباره شروع به فعالیت می کنند. درنتیجه لایه های بدن بر ضد استرس مقاوم شده و نفوذ زیان آور آن را مانع می شود و انرژی های نهفته را آزاد کرده و باعث سلامت جسم و روح می گردد.

همانطور که گفته شد " یوگانیدرا " پروسه ای است بین خواب و بیداری. در این حالت مغز بیدار و آگاه است و ذهن بیدار و هوشیار و در حال گیرندگی. این روش انسان را به اعماق ذهن برده و نگاه انسان را به درون متوجه کرده و انسان را وادار می سازد تا به گرفتگی های درونی خود پی برده و ریشه های این گرفتگی ها را در همان جا قطع می کند و با قطع کردن این گرفتگی ها طبیعتا ذهن ، جانی تازه یافته و درهای نوآوری و خلاقیت بار دیگر بروی او گشوده می شود.

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

دوره آموزشی سلامتی به روش آیورودا


dosha test ayurveda - تست تعیین مزاج در آیورودا


chakra test banner تست چاکراها و چرخه های انرژی

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار سایت دانش آیورودا مطلع شوید .

تماس با ما

اطلاعات تماس سایت دانش آیورودا

  • شماره تماس : 09136018307
  • لینک اینستاگرام دانش آیورودا:https://www.instagram.com/Ayurveda_ir

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...
شما اینجا هستید: خانه یوگانیدرا آشنایی با یوگانیدرا یوگانیدرا روش نیرومند وانهادگی