آشنایی با دانش یوگا

بدن پرانیک و پنج پرانا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بدن پرانیک و پنج پرانا

بدن پرانیک و پنج پرانا


طبق آموزه های یوگا، پنج جریان اصلی نیروی حیاتی وجود دارد که از بدن عبور می کند و عملکرد فیزیولوژیکی آن را سازماندهی می کند که به آن بدن پرانیک گویند


بدن پرانیک ترکیبی از پنج پرانای اصلی است. زمانی که پرانا وارد بدن ما می شود ، به پنج بخش تقسیم می شود که هر کدام از آنها در بدن ما, جایگاه  و  وظیفه ای خاص دارند.


پنج پرانای اصلی شامل :

1 پرانا
2 اودانا
3 ویانا
4 سامانا
5 آپانا


 پرانا :
مکان پرانا حد فاصل بینی تا بالای دیافراگم است.وظیفه ی کلی پرانا جذب می باشد. مسولیت پرانا شامل حفظ حرکات دستگاه تنفسی,اندام های صوتی و تمام ماهیچه ها و رگ هایی ست در فعالیت این اعضا مؤثرند.این همان قدرتی است که به وسیله آن هوا به داخل شش ها کشیده می شود.


آپانا  :
 غلیظ ترین انرژی ست.مکان آپانا از ناحیه زیر ناف تا پایین لگن است و حرکتی رو به پایین دارد. وظیفه ی کلی آپانا عمل دفع می باشد. این پرانا مسئول حفظ حرکات روده, کلیه, مقعد و اندام تناسلی بوده و برای آنها انرژی تولید می کند.آپانا به خروج ضایعات بدن از مربوط است.


سامانا :
جایگاه سامانا, در ناحیه بین قلب و ناف است.در اصل سامانا از پیوند پرانا و آپانا در مرکز ناف خلق می شود.
سامانا مسئول فعال کردن و کنترل سیستم گوارشی متشکل از کبد, روده ها, معده و لوزالمعده است و سیستم گردش خون را فعال می کند.


اودانا  :
 ناحیه فوقانی حنجره به وسیله ی اودانا کنترل می شود. مسئولیت این پرانا, حفظ حرکات و فعال کردن سیستم اعصاب حسی, چشم ها ,گوش ها و بینی است. بدون این پرانا, ما قدرت و توانایی فکر کردن نداریم و نمی توانیم هیچ گونه آگاهی از عالم خارج داشته باشیم.


 ویانا  :
این نیروی حیاتی, کل بدن را احاطه کرده است.مسئول تنظیم و کنترل تمام حرکات بدن بوده و هماهنگ کننده پراناها نیز می باشد, علاوه بر آن عهده دار صاف بودن ستون فقرات و تمامی ماهیچه های,بدن است.


"هاتایوگا/سوامی ساتیاناندا

 

لطفا پرسشها و نظرات خود را از طریق کادر زیر ارسال کنید

{jcomments on}

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
شما اینجا هستید: خانه یوگا دانش یوگا بدن پرانیک و پنج پرانا