دانش آیورودا (علم زندگی)

توجه:

کاربر گرامی در صورتی که با کلیک بر روی "عنوان مطالب" ، صفحه ی "عضویت و ورود به سایت" به شما نمایش داده می شود به معنای آن است که برای مشاهده این مطالب در ابتدا لازم است در سایت عضو شده و یا در صورتی که قبلا در سایت عضو شده اید در ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود به سایت وارد شوید تا بتوانید مطالب این بخش را مشاهده فرمایید
برای عضویت و یا ورود به سایت ، بر روی (ورود / عضویت) کلیک کنید


 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کریا یوگا

کریا یوگا

در میان تمامی تمامی روشهای یوگا، کریا یوگا دارای پیشرفته ترین تکنیک ها است. افرادی که قصد ورود به دوره کریا یوگا را دارند ابتدا م بایست دو سال وقت خود را صرف آموزشهای هاتا یوگا بنمایند تا بدین ترتیب ذهن شان آرام و جسم شان تصفیه شود. در اصل هاتا یوگا پیش نیاز کریا یوگا به حساب می آید.
کریا یوگا متشکل از بیست تمرین می باشد. در کریا یوگا نیازی به کنترل ذهن نیست، چرا که مبحث کنترل ذهن خود به خود انجام می شود. کریا یوگا مناسب تمام اقشار هنرجویان، خانه داران و گوشه نشینان است. کریا یوگا روش بسیار موثری برای تجربه مستقیم کندالینی است.

 

 


تقریبا تمامی روشهای بیداری کندالینی نیازمند تمرینات شدید، سخت و ریاضت است و به همین دلیل این گونه تمرینات برای افراد عادی آسان نمی باشد. به همین دلیل یوگی ها اندیشیده و تمرینات کریا یوگا را طراحی نمودند. این تمرینات هیچگونه زياني را در بر ندارد اما با این وجود بسیار موثر و کارآمد هستند. کریا یوگا چاکراها را بیدار، نادی ها را پاکیزه و سر انجام انرژی راکد و خوابیده را بیدار کرده و به طور آهسته و بی خطر به جریان می اندازد. بیداری تند و شتاب زده ی این انرژی ممکن است درد سر ساز و پر مخاطره باشد.

 

 


ذهن عبارتست از اندیشه و همین اندیشه یکی از موانع اصلی در مسیر معنویت است. اما همیشه هم اینطور نیست. ذهن تنها مرکبی است که سرانجام آگاهی برتر را به ارمغان می آورد. احساسات و عواطف منفی نظیر حرص، هوس، خشم، وابستگی، منیت و غیره نمی بایست برعلیه ذهن به کار گرفته شوند. اگر جریان انرژی متوقف شود مسلما در مسیری دیگر منفجر خواهد شد، چیزی که در این بین لازم است تبدیل افکار منفی به مثبت می باشد. این تبدیل از طریق تمرینات کریا یوگا امکان پذیر است. در یک توازن جسمانی کفه منفی پایین تر از کفه ی مثبت است و این بخاطر سنگینی افکار منفی است اما تمرینات کریا یوگا به آرامی کفه مثبت را به پایین می کشاند.
تمرین تدریجی باعث می شود که ذهن از حالت ساکن به حالت پراکنده سپس به حالت تردید، یک جهتی و کنترل شخصی تغییر کند.

 


 دانلود کتاب PDF کریا هاتا یوگا باباجی

دانلود کتاب PDF تکنیک‌های کریا یوگا بر مبنای آموزه‌های سری سوامی پاراماهانسا یوگاناندا


 

قبل از تمرینات پیشرفته، اشخاص می بایست برای مدت زمان قابل توجهی به تمرین آسانا، مودرا و پرانایاما بپردازند. کریا یعنی تمرین یا عمل بنابراین کریا یوگا یعنی یوغ تمرین.

 


تمرینات هاتا یوگا در این زمینه بسیار الزامی است و توصیه می شود که هنرجویان جهت آمادگی برای تمرینات پیشرفته ی کریا یوگا، به مدت تقریبا دو سال به هاتا یوگا بپردازند. کریا یوگا انرژی حیاتی را کنترل می کند. انرژی حیاتی که همان پراناست با ذهن رابطه ی متقابل دارد. نتیجه اینکه با کنترل پرانا، ذهن نیز کنترل می شود و در ادامه شخص به ذهن آرام و متوازن نایل می شود. حتی اگر شخص در بحران اتفاقات ناگوار و پریشان کننده باشد باز قادر به کنترل ذهن است و این بخاطر تراوشات شیمیایی بدن است. این کنترل و آرامش دایمی و بر خلاف اثرات زودگذر و موقت داروهایی نظیر LSD و غیره است شخص از طریق کریا یوگا به حالت آگاهی همزمان دست می یابد به طوری که پدیده ها و احساسات دنیوی در یک دست و آرامش درونی در دست دیگر است. از طریق کریا یوگا برتری امواج آلفا در مغز حاصل می شود، این امواج برای متوقف کردن حرکت ذهن پاسخگو می باشد. هدف از تانترا رشد ذهن و آزادی انرژی است

 

 


اصول نهفته در کریا یوگا را می توان در دو مرحله درک نمود: تولید شهد و معکوس نمودن جریان آن. تمریناتی نظیر خچاری مودرا به منظور تحریک بیندو و در نتیجه تولید شهد می باشد. شهد در موجود زنده، به طور عادی به مانی پورا ریخته و سوزانده می شود.

 

 


تمرینات نظیر ویپاریتا کارانی (عمل معکوس) به منظور معکوس نمودن جریان شهد انجام می شوند چراکه با این عمل شهد بیهوده تلف نشده و مستقیما به مراکز (چاکرا) بالاتر هدایت می شود. شهد صرف بدن می شود تا سالخوردگی از بین رفته و جوانی احیاء شود. اصول واژگونی جریان شهد به طور مفصل در کتابهای مشهوری چون هاتا یوگا پرادیپیکا و دیگر متون تانتریک شرح داده شده است. ذهن به حالت شونیاتا (تهی یا خالی) دست می یابد و نسبت به وقایع اطراف خود همانند یک شاهد گواه رفتار می کند.

 


پیشنهاد ویژه:

شرکت در دوره آموزش آیورودا

روی تصویر زیر بزنید

شرکت در دوره آموزش آیورودا

 

 


مطالب مفید پیشنهادی:

دوره آموزشی سلامتی به روش آیورودا


dosha test ayurveda - تست تعیین مزاج در آیورودا


chakra test banner تست چاکراها و چرخه های انرژی

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار سایت دانش آیورودا مطلع شوید .

تماس با ما

اطلاعات تماس سایت دانش آیورودا

  • شماره تماس : 09136018307
  • لینک اینستاگرام دانش آیورودا:https://www.instagram.com/Ayurveda_ir

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...
شما اینجا هستید: خانه یوگا آشنایی با یوگا کریا یوگا